‘AKP’nin talimatıyla ihraç edildik’

AKP’nin talimatıyla ihraç edildiklerini belirten KESK İzmir Şubeler Platformu, 135 haftadır işe iade talebiyle eylem yapıyor. KESK İzmir Sözcüsü Kılıç, ‘İhraç edilen tüm emekçiler için mücadeleye devam edeceğiz’ dedi

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) İzmir Şubeler Platformu’nun KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iadesi talebiyle başlattığı eylem 135. haftasında da devam etti. Karşıyaka Çarşı’da bir araya gelen kamu emekçileri, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “KHK’ler gidecek biz kalacağız” sloganları attı.

Kamu emekçileri adına açıklamayı KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç okudu.

‘Bu nasıl adalet’

AKP’nin talimatlarıyla ihraç edilen tüm emekçiler için 135 haftadır nöbet tuttuklarını söyleyen Kılıç, “Bin bir emekle elde ettiğimiz mesleklerimizi AKP’nin talimatlarıyla gece yarısı çıkardıkları iki satırlık yazıyla gasp ettikleri işimizi geri almanın mücadelesini birlikte yürütüyoruz” dedi. İhraç edilen emekçilerin yaşadıkları hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını beklediklerini dile getiren Kılıç, “OHAL Komisyonu meslekten ihraç edilen 122 bin 715 kişinin başvuru yaptığı, bugüne kadar karar verdiği başvuru sayısının 101 bin 500’e ulaştığını, geriye kalan 24 bin 800 dosyayı ise bu yıl içinde tamamlayacağını açıklamıştı. OHAL Komisyonuna soruyoruz; dosya sayısı 122 bin 715 iken 4 bin 500 dosya KESK’li ihraçların dosyasıydı. Bugün 24 bin 800 bakılmayan dosyanın 3 bini KESK’li üyelerimizin dosyası. Bu tesadüfü bir durum mu? Yoksa verilen talimatlar sonucu mu? Raporda adaletli davrandığınızı anlatmışsınız, bu nasıl adalet?” ifadelerini kullandı.

‘Daha kaç arkadaşımızın ölümünden sonra iade kararı vereceksiniz?’

İhraç olduktan sonra yaşadıklarına dayanamadığı için yaşamını yitiren Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır önceki dönem şube başkanı Ahmet Çoban hakkında OHAL Komisyonu’nun ölümünden 1 yıl sonra işine iade kararı verdiğini hatırlatan Kılıç, “Daha kaç arkadaşımızın ölümünden sonra iade kararları vereceksiniz? Bu dosyaları incelerken hangi hukuku ölçü alarak inceliyorsunuz? Bu yaşananlar dünyanın başka yerinde yaşanıyor mu? Bu ve benzer sorular sorulduğunda hiç rahatsız oluyor musunuz? Yeter artık” dedi.

‘OHAL inceleme komisyonu lağvedilsin’

AKP’nin her türlü adaletsizliği uyguladığını belirten Kılıç, “AKP’nin ırkçı milliyetçi ve güvenlikçi politikaları, beka söylemleri, halkları kutuplaştıran, ötekileştiren uygulamaları bizleri ve arkadaşlarımızı emek barış ve demokrasi mücadelesinden alıkoyamadı. Hukuksuzlukta sınır tanımayan OHAL İnceleme Komisyonu’nu lağvedilsin. İşleri ile birlikte yaşamlarına müdahale ettiğiniz arkadaşlarımızı bir an önce işlerine başlatın” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir