AKP ve MHP oylarıyla reddedilen önergelerin listesi

Muhalefetin, araştırılması istemiyle Meclis’e sunduğu önergelerin hemen hemen tamamı MHP ve AKP oylarıyla reddediliyor. “FETÖ”, IŞİD saldırıları, Çorlu tren kazası, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, orman yangınları, altın madenciliği, ekonomik kriz, yolsuzluklar, insan hakkı ihlalleri… Bu iki parti hiçbir şeyin araştırılmasından haz etmiyor.

Muhalefetin, araştırılması istemiyle Meclis’e sunduğu önergelerin hemen hemen tamamı MHP ve AKP oylarıyla reddediliyor.

Muhalefetin, araştırılması istemiyle Meclis’e sunduğu önergelerin hemen hemen tamamı MHP ve AKP oylarıyla reddediliyor. “Paralel yapının incelenmesi”, “Fettullah Gülen yapılanmasının siyasi ayağının araştırılması”, yüzlerce insanın öldüğü IŞİD saldırıları, Çorlu tren kazası, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, orman yangınları, Kaz dağlarındaki altın araştırma çalışmaların yanı sıra ekonomik kriz ve sonuçları, yolsuzluklar, insan hak ve ihlallerine yönelik önergeler reddedilen önergeler arasında yer aldı.

Meclis, muhalefetin verdiği tüm önergeleri reddetmeyi kural haline getiren AKP milletvekillerinin kendi verdikleri tasarı maddesine, muhalefetin “kabul” oyu verdiğini gördüklerinde toplu olarak “red” oyu kullanma gafletine düşmelerine de sahne oldu. Bunun sonucunda hazırladıkları kanun tasarısında yer alan “taşradaki sağlık personellerinin özlük hakları” ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun maddesi, kendi oylarıyla reddedildi ve yaptıkları itiraz kabul edilmedi.

“Paralel yapının incelenmesi”, “Fettullah Gülen yapılanmasının siyasi ayağının araştırılması”, IŞİD saldırıları, Çorlu tren kazası, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, orman yangınları, Kaz dağlarındaki altın araştırma çalışmaların yanı sıra ekonomik kriz ve sonuçları, yolsuzluklar, insan hak ve ihlallerine yönelik önergeler AKP ve MHP milletvekilleri tarafından reddedilen önergeler arasında yer aldı.

Araştırılmak üzere Meclis’e sunulan ve aşağıda bir kısmını başlıklar halinde verdiğimiz önergelerin bazılarında MHP’nin de adı geçerken bir dönem sonra reddedilen önergelerde AKP milletvekillerinin yanı sıra MHP milletvekillerinin oyları da etkili oldu.

“Paralel yapının” incelenmesi önergesi kabul edilmedi

HDP’nin “Paralel Yapı incelensin” önergesinin yanı sıra “yargı, güvenlik, TSK, istihbarat, gizli dinleme, şantaj, tehdit, provokasyonların araştırılması”nı istediği önerge, AKP’li milletvekillerin karşı oy vermesi üzerine kabul edilmedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in 2012 ve 2013 yıllarında Manisa’daki maden ocaklarında ölümle sonuçlanan iş cinayetlerinin ardından, “Soma’daki tüm maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bulunması ve kamusal yaptırım ve denetimlerin yeterliliğinin ölçülmesi”ni istediği, MHP ve BDP’nin de destek verdiği önerge, en son Soma’daki madende 301 madencinin hayatını kaybettiği iş cinayetinden 15 gün önce AKP’nin oylarıyla reddedildi.

5 Haziran 2015’te HDP’nin Diyarbakır’da düzenlediği mitinge İŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonucunda beş kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. 10 Ekim 2015 Ankara’da yapılmak istenen Barış Mitingi’ne yönelik canlı bomba saldırısında 103 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te Kobane’nin yeniden inşası için yapılan basın açıklamasına İŞİD bombalı saldırı düzenledi. Bombalı saldırısı sonucunda 34 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

HDP’nin Diyarbakır, Suruç ve Ankara saldırılarının gerçekleşmesi sürecinde adli ve idari ihmallerin, açıkların ve varsa kasıtların bulunması, bu katliamların arka planlarının aydınlatılması ve cezai yolların açılması amacıyla verdiği Meclis araştırması önergesi, AKP oylarıyla reddedildi.

Çözüm müzakerelerini sona erdiren olay” olarak anılan Temmuz 2015’te, Ceylanpınar’da 2 polisin şüpheli bir biçimde öldürüldüğü olayla ilgili olarak HDP’nin araştırma önergesi, AKP ve MHP tarafından reddedildi.

HDP grubunun, İŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerinin araştırılması önergesinin gündeme alınması önerisi, AKP’li üyelerinin hayır oyu vermesi üzerine kabul edilmedi.

MHP grubunun, bonzai ile mücadelenin araştırılması önergesi, AKP’li vekillerin hayır oyları üzerine reddedildi.

CHP’nin de bu konuda birden çok meclis araştırması önerisinin yanı sıra MHP’nin “sentetik uyuşturucuların imalatı, dağıtımı, satışına ilişkin süreçlerin belirlenmesi ve önlenmesi” önergesi, AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

İŞİD’in Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da 45 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya yönelik olarak CHP, MHP ve HDP’nin, “terör saldırılarına zemin oluşturan yanlış politikaların tespit edilmesi ve terör saldırılarının önlenememesinin nedenlerinin araştırılması”,  “terör örgütleriyle mücadelede yaşanan idari, istihbari ve güvenlik sorunlarının tespiti, ihtiyaçlarının belirlenmesi, zafiyetlerin giderilmesi ve sorumluluğu ve ihmali olanların tespit edilmesi”, “Gaziantep’te IŞİD’in bütün faaliyetlerinin açığa çıkarılması ve gerekli tedbirlerin alınması” amacıyla sundukları önergeler, AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

nur1

Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı evlerde gerçekleşen 45 çocuğa tecavüz skandalının ardından MHP’nin çocuk istismarlarının araştırılması ve önlenmesine yönelik araştırma komisyonu kurulması için yaptığı teklif, muhalefet partilerinin “Evet” oyuna karşı AKP’lilerin “Hayır” oyu vermesi nedeniyle reddedildi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi’nde, bir doktora öğrencisinin silahlı saldırısı sonucu aralarında dekan yardımcısının da bulunduğu dört öğretim görevlisi hayatını kaybetti. Osmangazi Üniversitesi’nde yaşanan saldırının araştırılması için verilen önerge AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

CHP tarafından Meclis gündemine getirilen askeri kışlalarda yemeklerden zehirlenme vakalarının dördüncü kez yaşanması, binden fazla askerin zehirlenmesi ve bir askerin yaşamını yitirmesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yapılan yemek ihalelerinin ve yemek şirketlerinin teknik ve hijyen şartlarının araştırılması amacıyla MHP’nin de destek verdiği “komisyon kurulsun ve araştırılsın” önergesi AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Lise öğrencisi Helin Palandöken’in internetten alınan bir silahla vurularak öldürülmesi üzerine CHP tarafından verilen “bireysel silahlanmanın boyutunun araştırılması” önergesi, AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Dünyanın en güçlü ve zenginlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarına ilişkin sırları açığa çıkaran ve “Paradise Belgeleri” olarak adlandırılan belgelerde, Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının Malta’daki gemicilik şirketlerine ilişkin ayrıntılar da yer aldı. Binali Yıldırım’ın oğullarının ve akrabalarının vergi kaçırdığı iddiaları üzerine CHP, tüm siyasilerin “vergi cennetlerinde” bulunması muhtemel servetlerinin araştırılması için önerge verdi. MHP’nin desteklediği önerge AKP’nin oylarıyla reddedildi.

HDP’nin konuyla ilgili verdiği önerge de Meclis’te reddedildi.

CHP’nin Çanakkale Atikhisar Su Havzasında maden şirketleri eli ile yaşanan ağaç ve doğa katliamının araştırılması için komisyon kurulmasını içeren araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

nur2

15 Temmuz 2016 tarihinde 248 kişinin öldüğü, 2196 kişinin yaralandığı darbe girişimine dair HDP ve İYİ Parti’nin, 15 Temmuz darbe girişiminin ortaya çıkan bilgiler ışığında, Fethullah Gülen yapılanmasının siyasi ayağının ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Yaklaşık 80 bin kişinin dolandırıldığı Çiftlik Bank vurgununun Meclis’te incelenmesine dair CHP’nin verdiği önerge, AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP’nin son 5 yılda Türkiye’de 50 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanın kül olduğunu hatırlatarak orman yangınlarına erken müdahale ve ulaşım kolaylığı sağlanması amacıyla TBMM Başkanlığına sunduğu meclis araştırması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Uzunköprü-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 8 Temmuz 2018’de Çorlu yakınlarında vagonlarından bazılarının devrilmesi sonucu 25 kişi yaşamını yitirmiş, 340 kişi yaralanmıştı. CHP’nin Çorlu tren kazası için verdiği araştırma önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

HDP’nin  “Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik gerçek rakamların açığa çıkarılması, cinayetlerin ve erkek şiddetinin sona erdirilmesi için etkin ve caydırıcı önlemlerin alınması” amacıyla verilen önerge, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

HDP’nin “Alevi toplumunu hedef alan tehditlerin, dışlayıcı politikaların detaylı olarak araştırılarak, sorumluların ortaya çıkarılması, olaylara tehlikeli boyutlara ulaşmadan çözüm getirilmesi, kamuoyunda ve yurttaşlar arasında oluşan endişelerin giderilmesi” amacıyla verilen önerge reddedildi.

nur3

CHP’nin DİSK, TÜİK ve Habitat’ın verilerine yer vererek ekonomik kriz ve işsizliğin intihar girişimlerini artırdığı tespiti üzerinden, “İşsizliğe bağlı intiharların araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması” amacıyla verilen önerge,AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

CHP’nin “Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) sorunlarının araştırılması ve bu sorunlara çözümler bulunması”amacıyla verdiği önerge, AKP-MHP tarafından reddedildi.

Sayıştay raporlarında, kayyum atanan belediyelerin milyarlarca borcu, belediye giderlerinin bütçe gelirlerinden fazla olması, nakit yetersizliği gibi usulsüzlükler yer alması üzerine muhalefet partilerinin “Sayıştay Başkanlığı’nın 2017 yılı Kamu İdari Denetim Raporlarına yansıyan belediyelerdeki yolsuzluk ve usulsüzlüklerin araştırılması”araştırma önergesi, AKP-MHP tarafından reddedildi.

Giresun’un Eynesil ilçesinde, evinin önünde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün araştırılması ile ilgili geçen aylarda HDP, Meclis’e önerge verdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de “takipçisi olacağını” açıkladığı dava henüz sonuçlanmamışken, HDP olayın Meclis’te de araştırılmasını istedi. Ancak HDP’nin önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

nur4

HDP’nin deprem öncesi, deprem sırasında ve sonrasında gerekli tedbirlerin alınması amacıyla komisyon kurulması önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Öneriye CHP ve İYİ Parti’den destek geldi. CHP’nin olası depremlere karşı bina onarım ve güçlendirme çalışmaları için verdiği araştırma komisyonu önergesi de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’nin, “Fındık üreticilerinin sorunları, fındık fiyatları, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik” hakkındaki araştırma önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucunda yedi işçinin hayatını kaybetmesine yönelik CHP’nin Meclis’e sunduğu araştırma önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

HDP’nin, tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargı sürecinde alınan hukuk dışı kararların gerçekleşmesinde etkili olan hamlelerin araştırılması ve bu kararlarda rolü bulunanların ortaya çıkarılması amacıyla Meclis araştırması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

CHP ve İYİ Parti’nin KYK borçları ile ilgili düzenleme yapılması, yurt imkanlarının genişletilmesi, mezuniyet sonrası kamu tabanlı iş imkanı sunulması gibi çalışmaların da yer almasını istediği Meclis Araştırması talebi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. 

HDP’nin Türkiye’de koronavirüsüne dair alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığının belirlenmesi ve önlem alınmasına için verdiği önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

CHP’nin ve HDP’nin sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması teklifi, AKP ve MHP’nin oy çoğunluğuyla reddedildi.

HDP, kayyum atamaları ve “yargı operasyonları” ile demokratik seçim yönetiminin yok sayılmasının yarattığı tahribatın araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi, kayyum atamaları ile belediye eşbaşkanlarının görevden uzaklaştırılarak tutuklanması gibi gelişmelerin araştırılması için Meclis araştırması istedi. Meclis Araştırması AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

nur5

CHP’nin, bakanların isimlerinin de geçtiği Antalya Serik ilçesinin AKP’li Serik Belediyesi’ndeki “500 bin liralık rüşvet” iddiasının araştırılması için Meclis’e verdiği önerge AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

HDP’nin Sivas Katliamı’na ilişkin verdiği araştırma önergesi AKP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla reddedildi.

İyi Parti’nin, “Esnaf ve Kobilerin ödemelerinin ertelenerek koronavirüs salgınının ekonomik hayata etkilerinin bertaraf edilmesi” amacıyla TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma komisyonu kurulması önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’nin 3 Aralık Engelliler Günü’nde Türkiye’de engellilerin istihdamı ve yaşadıkları sorunların araştırılması üzerine verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu’nun, geçici işçilerin kadroya geçirilmesi ve geçici işçiliğin kaldırılması için Meclis Başkanlığı’na sunmuş olduğu kanun değişikliği teklifine ilişkin önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir