Ailelerden mezar ziyareti: Artık gençlerimiz ölmesin

‘Devlet adım atarsa bu sorun çözülür.’

Binlerce kişi bir bayramı daha mezarlıklarda karşıladı. Yıllardır yaşanan savaş ortamı ve çatışmalı süreçte yaşamını yitirenlerin aileleri, Kurban Bayramı dolayısıyla kaybettikleri yakınlarının mezarlarının başındaydı.

Diyarbakır’da özellikle Yeniköy Mezarlığı, Şehitlik Asri Mezarlığı ve Mardin Kapı Mezarlığı ile Lice ilçesinde Birlik (Çemê Elîka) ve Yolçatı (Sisê) mahallelerinde bulunan mezarlıklar ile Dicle ilçesinde bulunan Kurşunlu (Pirêjman) Mahallesi’ndeki mezarlıklar dolup taştı. Yakınlarının mezarları başında bayramı karşılayan binlerce kişi, ettikleri dualarla birlikte yaşanan savaş sürecinin son bulmasını istedi.

ZÜLKÜF GEZEN’İN MEZARINDAYDILAR

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemi devam ederken, 17 Mart’ta Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Zülküf Gezen’in ailesi de Yeniköy Mezarlığı’ndaydı.

‘ARTIK GENÇLERİMİZ ÖLMESİN’

Oğlunun mezarının başında bayramı karşılayan anne Havva Gezen, barış ve özgürlük mesajı verdi. “Yeter artık gençlerimiz ölmesin” diyen anne Gezen, “Artık anneler ağlamasın. Annelerin gözyaşları kurudu” diye konuştu.

Baba Şehmuz Gezen ise, yaşamını yitirenlerin, ailelerinin ve bütün tutukluların bayramını kutladı. Gezen, geçtiğimiz günlerde avukatlarıyla görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın verdiği “Barış” mesajlarını hatırlatarak, “Devletin adım atması gerekir. Eğer devlette adım atarsa bu sorun çözülür” dedi.

BAYRAMI KİMSESİZ KARŞILADILAR

Binlerce kişinin akın ettiği mezarlıklarda, birde kimsesiz olan, Kur’an ve dualardan mahrum kalan yüzlerce cenaze bulunuyor. Bölge kentlerinde 24 Temmuz 2015 tarihinden sonra ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında ve kırsal kesimlerde yaşanan çatışmalar sonucunda yaşamını yitiren yüzlerce kişinin cenazesi kimsesizler mezarlıklarında bulunuyor.

265 AİLENİN ZİYARET EDECEK MEZARI BİLE YOK

Yine Bitlis merkeze bağlı Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde yer alan Garzan Mezarlığı’ndan DNA testi gerekçesiyle 19 Aralık 2017’de çıkarılan 267 cenazeden 265’i İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) bekletiliyor. Ailelerin başvurusu üzerine Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı cenazelerin en kısa sürede teslim edileceği sözüne rağmen yaklaşık 2 yıldır herhangi gelişme yaşanmadı. Avukatların başvuruları üzerine ATK tarafından ailelerden DNA örnekleri alınmasına rağmen bu konuda da her hangi bir dönüş yapılmadı. Bunun sonucunda 265 ailenin bayram dolayısıyla ziyaret edecek mezarı dahi yok.

VAN

Van’da HDP ve DBP il eşbaşkanları, milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan, TUHAY-DER üyeleriyle birlikte çok sayıda yurttaş sabah saatlerinde mezarlık ziyaretlerinde bulundu. Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe’nin de katıldığı ziyaretlerde, İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde bulunan mezarlıklar ziyaret edildi. Mezarlıklarda ailelerin bayramını kutlayan seçilmişler, Seyrantepe Mezarlığı’nda bulunan kimsesizler mezarlığında okunan duaların ardından mezarlığın yanı başında olan konteynırlardaki aileleri ziyaret etti.

HAKKARİ

Kurban Bayramı Hakkari’de kılınan namazın ardından yapılan mezarlık ziyaretleriyle başladı. Sabahın erken saatleriyle birlikte Hakkarililer kabristanlara akın etti. Özellikle bölgede yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirenlerin defnedildiği Serê Solan Mezarlığı yurttaşların akınına uğradı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Sinan Kaya, Hakkari Belediye Eşbaşkanları Hümeyra Armut ve Cihan Karaman, İl Genel Meclis Eşbaşkanı Nazmi Coşkun, HDP’li yöneticiler ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda yurttaş, mezarlıkları ziyaret ederek yaşamını yitirenleri için dualar okudu, ailelerle bayramlaştı.

Yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Sinan Kaya, bayramın barışa vesile olmasını dilediğini belirterek, şunları söyledi. “Bizler burada şehitlerimizi tekrardan anıyoruz. Onların istek ve arzuları vardı. Onları anmak bizler için bir onurdur ve üzerimize bir borçtur. Bir tek dileğimiz var. Hepimiz şehitlerimize layık olalım. Onların hayal ve isteklerine layık olalım ve onların da Kurban Bayramı’nı kutluyoruz. Bu bayramın cezaevlerinde bulunanların dostlarımızın özgürlüğüne vesile olmasını diliyoruz. Özellikle bu bayramın Abdullah Öcalan’ın ve Ortadoğu halklarının özgürlüğüne vesile olmasını diliyoruz.”

Kaynak: ARTI GERÇEK   (MA)

İlginizi çekebilir