Adlı Tıp’tan aynı rapor: Kurkut seken mermiyle öldü

Diyarbakır’da 2017 Newroz’una katılan Kemal Kurkut’un polis tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili Adli Tıp Kurulu ikinci raporunu da mahkemeye sundu. ATK, ilk raporundaki ‘seken mermiyle öldü’ görüşünde ısrar etti. Ulusal Kriminal Büro ilk raporunda Kurkut’un “doğrudan atış”la vurulduğu yönünde rapor vermişti.

ATK’nin hazırladığı raporunda Kurkut’un “seken mermi” ile, Ulusal Kriminal Büro’nun ise ilk raporunda “doğrudan atış”la, ikincisinde “sert zeminden seken mermi” ile öldürüldüğü yönünde görüş bildirmesi üzerine, mahkeme raporlar arasındaki bu çelişkilerin giderilmesi istemiyle ATK’den talep etmişti. ATK raporu yedi ay sonra tamamlandı.
Polis memuru Y. Ş.’nin “olası kasıtla adam öldürmekten” yargılandığı Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 10 Haziran 2019’da görülen duruşmada, raporlar arası çelişkilerin giderilmesi amacıyla istediği rapor, dava dosyasındaki delillerin yeniden değerlendirilmesiyle hazırlandı.

‘İKİ GİRİŞ YARASI, BİR ÇIKIŞ YARASI VAR’

Adli Tıp Kurumu 3. Üst Kurulu tarafından hazırlanan raporda, Kurkut’un vücudunda iki ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarası, bir adet ateşli silah mermi çekirdeği çıkış yarası bulunmasından dolayı “mermi çekirdeğinin sert bir zemine sekme sonucu mermi gömleği ayrılarak mermi çekirdeği nüvesinin sol ele isabet ederek, buradan sol kola kat edip vücuda girmesinin mümkün olduğu” görüşüne yer verildi.

Adli tıp uzmanı 24 kişinin imzasını taşıyan raporda, şu görüşe yer verildi: “Otopsisinde kişinin vücudunda iki (2) adet ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarası, bir (1) adet ateşli silah mermi çekirdeği çıkış yarası ile içerisinde gömlek parçası bulunan bir (1) adet ateşli silah mermi çekirdeği yarası tespit edilmiş olup, kişinin vücudunda elde edilen mermi çekirdeği nüvesinin ve gömlek parçasının Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Balistik İnceleme Şubesinde yapılan incelemesinde elde edilen bulgular, ölü muayene ve otopsi fotoğraflarının Kurulumuzda yapılan incelemesinde elde edilen bulgular, ateşli silah mermi çekirdeği giriş yaralarının lokalizasyonları ve traje özellikleri dikkate alındığında; Kişinin vücuduna isabet eden mermi çekirdeğinin sert bir zemine çarparak sekme sonucu gömleği ayrılarak sol elde oluşan yarayı oluşturarak cilt içerisinde kalmış olduğu, kolun uygun pozisyonunda mermi çekirdeği nüvesinin de sol kolu kat ederek tekrar vücuda girmesinin ve vücuttaki trajeyi oluşturmasının mümkün olduğu oybirliğiyle mütalaa olunur.”

Kaynak: MA

 

İlginizi çekebilir