ABD Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki adımlarından ‘derin endişe duyuyor’

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Washington’un Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden ve Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına ulaşmasından “derin endişe duyduğunu” ifade etti.

Konu ile ilgili bir yazılı açıklama yayımlayan Ortagus, Yavuz sondaj gemisinin Karpaz açıklarına gönderilmesini “provakatif ve bölgedeki gerilimi artıran bir adım” olarak nitelendirdi. Açıklamanın devamında “Türkiye’ye bu operasyonları durdurma çağrısında bulunuyor ve bölgedeki bütün taraflara gerilimi artıracak adımlardan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Ortagus’un yayımladığı açıklamada bölgedeki doğal kaynakların  tarafları “iş birliği” ne teşvik etmesi gerektiği belirtilirken, “Kıbrıs’taki  petrol ve doğal gaz kaynaklarının iki toplum tarafından eşit bir şekilde paylaşılması gerektiğine inanıyoruz” ifadeleri de yer aldı.

Rusya pazartesi günü yaptığı açıklamada “bir Türk sondaj gemisinin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesine girmesinden kaygı duyduklarını” belirtmiş, Avrupa Birliği ise sondaj çalışmalarını yasa dışı olarak tanımlayıp endişe duyduklarını bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen günlerde yaptığı açıklamalarda, Şu anda sondaj gemilerimiz koordineli olarak kendi yol haritası içinde süreci devam ettiriyor. Sağdan soldan rahatsız edici sesler çıkarabilir. Bu seslerin bizi yolumuzdan alıkoyamayacağını söylemiştim. Süreci aynı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Bazı liderlere de hassasiyetimizi aktardık. Umarım Yunanistan’da yeni bir süreci barışık şekilde devam ettiririz. Seçimin ardından görüşmelerimizi de devam ettireceğiz” diye konuşmuştu.

Kaynak: T24

İlginizi çekebilir