3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başlıyor

Tüm program bu yılın bir diğer ortağı ve ev sahibi olan, Şubat 2020’de Lîs Yayınları’nın girişimiyle hayata geçen Wêjegeh Amed | Diyarbakır Edebiyat Evi’nin Youtube kanalı üzerinden yayınlanacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başladı.

31 Ekim’e kadar devam edecek etkinlik, Kürtçe edebiyata dünya edebiyatı içinde alan açan, dünya edebiyatının önemli örneklerini Kürtçe’ye kazandıran Lîs Yayınevi ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığında yürütülüyor.

Tüm program bu yılın bir diğer ortağı ve ev sahibi olan, Şubat 2020’de Lîs Yayınları’nın girişimiyle hayata geçen Wêjegeh Amed | Diyarbakır Edebiyat Evi’nin Youtube kanalı üzerinden yayınlanacak.

Bu akşam program sunuşu ardından gerçekleşecek açılış buluşmasında, eşitlik ve özgürlük temasıyla yazdığı şiirleriyle Kürtçe edebiyatın önemli isimlerinden Abdulla Peşêw ve tarihe, kültüre ve toplumsal hayata farklı yaklaşımlar içeren çalışmalarıyla tanınan Gündüz Vassaf yer alıyor.

“Edebiyat ve Kırılgan Gelecek” başlıklı ilk oturumda ise Burhan Sönmez ve Gaye Boralıoğlu, kendi eserlerine de referans vererek bulunduğumuz dünyanın ahvalini edebiyatın penceresinden tartışıyor.

Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin bu yılki onur konuğu, bütün hayatını Kürtçe edebiyatla ilgili çalışmalara adamış, üretimleri birçok dile çevrilmiş Bavê Nazê. Etkinlik, 26 Eylül Cumartesi günü yazarın eserleri üzerinden kurduğu dünyanın tartışıldığı “Bavê Nazê’nin Edebi Dünyası: Gerçeklik ve Ötesi” oturumuyla devam edecek.

Programda kadın yazınına ilişkin oturumlar da dikkat çekiyor. Zabel Yeseyan’ın eserleri ve yaşamına odaklanırken edebiyatın geçmişten geleceğe taşınan mirasını hatırlatan ve ulusal edebiyat içindeki yok sayma pratiklerini tartışan “Geçmişten Bir Ufuk: Zabel Yesayan” etkinliği Aras Yayınları işbirliğiyle hayata geçiyor.

Programda dünya edebiyatıyla ilgili de pek çok bölüm var. Malta, Polonya ve Birleşik Krallık Galler’den yazarların katılımıyla Avrupa’nın sınırlarını ve edebiyatın kırılgan gelecekteki rolünü yeniden düşünmeye ve tartışmaya açan “Avrupa Edebiyatının Sınırında” başlıklı buluşma Literature Across Frontiers işbirliğiyle gerçekleşiyor.

3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Programı, 31 Ekim Cumartesi günü bu yılın onur konuğu olan Bavê Nazê’nin gerçeklik ve hakikati arayan edebiyatının serüvenini paylaşan kapanış konuşmasıyla sona erecek.

Edebiyat Günleri programı, Wêjegeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi’nin youtube kanalı vasıtasıyla tüm dünyada izlenebilecek.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir