2018 Direniş Güncesi… İŞÇİLER; HAKLARI, ONURLARI, GELECEKLERİ İÇİN SERMAYE SALDIRILARINA DİRENİYOR

Ekonomik kriz ile birlikte işçi sınıfına yönelik artan saldırılar karşısında işçi-emekçilerin mücadelesi de yaygınlaşarak büyüyor.

Halihazırda yüzlerce işçiyi kapsayan çok sayıda direniş 2018 yılını geride bırakıp 2019 yılına evirildi.

Devam eden grev, direniş, hak eylemleri yanında KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin başını çektiği 50’den fazla örgütün bir araya gelerek başlattığı, “krizin faturasını krizi çıkaranlar ödesin” hedefli mücadele de sürüyor. Aralık ayında tamamlanan 5 bölge mitingiyle bu mücadele de 2019’a evirilmiş oldu.

Süren, yeni başlayan, sonuçlanan sayısı hayli fazla işçi eylemi var;

Sendikalı oldukları için işten atılan işçiler, KHK’larla işinden edilmelerine direnen işçiler, maaşları ödenmeyen işçiler, tazminatsız işten çıkarılan işçiler, toplu sözleşmelerde dayatılan düşük ücret ve hak gaspı girişimlerine karşı greve çıkan işçiler…

İşçi Gazetesi emekçileri bu işçi eylemlerini çeşitli başlıklar altında toparladı…

HAKLARI İÇİN EYLEM YAPAN İŞÇİLER

● Kütahya’da bulunan Eti gümüş madeni işleme fabrikasında 3 aydır ücretleri ödenmeyen işçiler iş durdurdu. Fabrikada çalışan 900 işçiden 600’ü bir süre önce hiç bir açıklama yapılmadan işten çıkarılmıştı. Fiili olarak işi durduran işçiler haklarını almadan işbaşı yapmayacaklarını söylediler.

● Zonguldak’ın Kilimli ilçesindeki Çatalağzı Termik Santralı’nda (ÇATES) yaklaşık 3 yıl önce kadro hakları ve ücret zammı için uzun süren bir direniş gerçekleştiren ve bu nedenle işten atılan 138 işçiden 118’i için yerel mahkemenin verdiği ‘işe iade’ kararını Yargıtay onadı. Yargıtay, işçilerin kadrolu olarak işe alınmalarına da karar verdi.

● Ankara Gülveren TOKİ inşaatında çalışan işçiler, aylardır alamadıkları maaşları için direniyor. 220 işçinin çalıştığı inşaatta işçiler yaklaşık iki yıldır maaşlarını alamadıkları için direniş başlattı. 3 Aralık’ta şantiye alanında başlatılan direnişe saldıran polis işçileri gözaltına aldı. Direniş için kurulan çadırı da dağıtan polis, her bir işçiye de 259 TL para cezası kesti. Daha sonraki günler; saldırı, gözaltı, para cezası uygulaması sürdü… Mamak’ta bulunan devrimci kurumların oluşturduğu dayanışma komitesinin işçilerle birlikte yaptığı basın açıklamasına saldıran polis, gaz ve plastik mermi kullanarak, bir dayanışmacının parmağını kırdı, işçilerle beraber 4 dayanışmacıyı da gözaltına aldı. Sonrasında, işçilerin şantiyeye yaklaşmasına bile izin vermeyen polisin taciz ve baskılarına karşı işçilerin direnişi kararlılıkla sürüyor.

● Market İşçileri, kendilerine sahip çıkan Nakliyat-İş sendikası öncülüğündeki direnişlerini büyüterek sürdürüyor. Real Marketlerin hileli iflası sonrasında sendikaları Tez-Koop-İş’ten beklediği desteği bulamayan işçiler, Nakliyat-İş’in desteğiyle bir araya gelip eylemlere başladı. İşçilerin eylemleri Media Markt ve Metro Grosmarketler önünde devam ediyor.

● Yine Makro Market’lerin devri sırasında, Kayseri ve Samsun’da devredildikleri Taze Marketler zinciri tarafından kıdem tazminatı hakları gasp edilen işçiler, kendi çabalarıyla direniş başlattı. Kısa bir süre sonra Nakliyat-İş sendikası ile iletişime geçen işçiler farklı illerden (Kayseri, Konya, Ankara, Samsun, Malatya) katılımlarla daha merkezi bir direniş hattı oluşturmak amacıyla bir komite oluşturdular. Komitenin kararıyla 24 Aralık’ta Ankara’da toplanan yüzlerce market işçisi Nakliyat-İş ile birlikte tazminat hakları için eylem yaptı.

● İstanbul 3’ncü Havaalanı şantiyelerinden baskı, hak gaspı ve eylem haberleri gelmeye devam ediyor… Konkordato başvurusu da yapan sahadaki şirketlerden DGS ile Kartela Dekorasyon’a bağlı çalışan ve aylardır maaş alamayan 250 işçi, maaşlarını talep edince jandarma tarafından şantiyeden çıkarılmak istendi. Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikası yöneticilerini gözaltına almakla tehdit eden jandarma, işçilerin ‘haklarımızı almadan buradan ayrılmayız’ direnişi nedeniyle geri adım attı. Taşeron şirket yetkilileri, ‘İGA ödeme yapmadı’ derken, İGA ise ‘taşeron şirketin ödemeleri yapıldı, işçilerin muhatabı biz değiliz’ açıklaması yaptı… Aldığımız son bilgiye göre 14 Eylül’de yaşanan büyük işçi direnişinden korkan patronlar, alacak hesaplamaları bitince işçilere ödemenin yapılacağını açıkladılar.

● Beylikdüzü’nde bulunan Gülsan Cam Fabrikasında çalışan 213 işçinin fabrika önündeki bekleyişi sürüyor. İşçiler, alacaklarının ödenmeyen maaş kısmını alırken, satılığa çıkarılan fabrika arazisinden gelecek parayla kıdem tazminat haklarının ödeneceği umudunda… Kendi aralarında sorunlar da yaşayan işçilerin küçük bir grubu fabrikadaki bekleyişini sürdürüyor.

● İstanbul Bostancı ‘da bir apartman inşaatında çalışan 15 işçi, maaşlarını alamadıkları için asıl işveren konumundaki Köroğlu İnşaata karşı iş bırakma eylemi başlattı. 25 Eylül’de başlayan eylem, inşaat önünde devam ediyor.

● Sakarya’da ‘Tank Palet Fabrikası’ olarak bilinen 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünün özelleştirme kapsamına alınması, Adapazarı şehir merkezinde toplanan yaklaşık 2 bin işçi tarafından protesto edildi. Harb-İş sendikası üyesi Sakarya, Kocaeli, İstanbul’da bulunan birçok fabrikadan işçiler 24 Aralık’ta Adapazarı Gar Meydanı’nda toplandı. İşçiler, ‘Sakarya uyuma fabrikana sahip çık’ ve ‘Savunma sanayi özelleştirilemez’ sloganları atarak karara tepki gösterdi.

● Yalova’daki fabrikasını Bilecik’e taşıma kararı alan Ersur fabrikasında çalışan işçiler, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eylemi başlattı. Yaklaşık 750 işçinin çalıştığı Ersur’da 45 gündür maaş almadığını söyleyen işçiler, maaşları hesaplarına yatana kadar çalışmayacaklarını söylediler.

● İstanbul Avcılar Belediyesine ait Canan Dağdeviren Kız Öğrenci Yurdu’nda çalışan 400’e yakın inşaat işçisinin, iş bittikten sonra 5 aylık maaşları içeride kaldı. Ödeme taahhüdünde bulunan yüklenici firma işçileri memleketlerine yolladı. 2 ay geçmesine rağmen ödeme yapılmayınca işçilerin bağlı oldukları 30’a yakın taşeron firma sahibi Kız Öğrenci Yurdu önünde direniş başlattı… Kısa bir süre sonra açıklama yapan eylem temsilcileri, karalı direniş ve görüşmeler neticesinde, tüm alacaklarının kendilerine ödendiğini açıklayarak bu süreçte dayanışma içinde olan tüm kamuoyu ve emek örgütlerine de teşekkür ettiler.

SENDİKAL ÖRGÜTLENME NEDENİYLE İŞTEN ATILAN İŞÇİLERİN DİRENİŞLERİ

Patronların örgütlü işçi düşmanlığı bitmek bilmiyor. Sendikal örgütlenme girişimi olan hemen her yerde işçiler işten atılıyor. İşçiler uzun uğraşlar sonucu bakanlık yetkisini aldığında ise bu sefer de itiraz süreci başlatıyorlar. Patronlar bu süreci işçi çıkarma ve işçilerin birliğini dağıtmak amacıyla kullanıyorlar. Her direniş sürecinde, devlet kurumlarından biri bile ‘nedir bu hal’ diye sormuyor. Ama patronların ‘ricasıyla’ işçiler gözaltına alınıyor, eylemleri suç gibi gösteriliyor, işçiler taciz ve tehdit ediliyor.

● “Flormar değil, direniş güzelleştirir”i dosta düşmana gösteren Flormar işçilerinin Gebze OSB’de bulunan fabrika önündeki direnişi sürüyor. 15 Mayıs’ta 132 işçinin başlattığı direniş, boykot çağrıları, dayanışma ve çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Bir taraftan patron direnişçi işçileri içeride çalışan işçilerden yalıtmak için her yolu denerken diğer taraftan Kocaeli Valiliği ve Gebze Kaymakamlığı işçilerin çadırına, ses cihazına, duracakları yere kadar her şeye karışarak işçileri taciz etmeye devam ediyor. Her türlü olumsuzluğa rağmen, direniş ilk günkü coşku ve kararlılıkla sürüyor.

● Bursa Orhangazi’de kurulu ABD şirketi Cargill fabrikasında Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş üyesi 14 işçinin işe geri dönüş mücadelesi yaklaşık 250 gündür devam ediyor. İşçiler, Eylül ayında şirketin İstanbul’da bulunan merkezine yürürken gözaltına alınmış, serbest bırakıldıktan sonra eylemlerine devam etmişti. Dayanışma ziyaretlerinin de eksik olmadığı direniş kararlılıkla sürüyor.

● Antep Babacanlar Kargo ‘da 2017 Eylül ayında başlayan 9 işçinin direnişi sürüyor. İşe iade davasını kazanan işçiler patronun keyfi tutumuyla iş başı yaptırılmıyor.

● Nakliyat-İş sendikasının 3 ilde Araç Muayene İstasyonlarında, sendikaya üye oldukları için işten atılan üyeleriyle birlikte başlattığı direnişler sürüyor. Muğla TÜVTÜRK ‘te 18 işçi yaklaşık dört aydır işyeri önünde direniyorlar. Eskişehir Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş’de 15 işçinin direnişi sürüyor. Urfa TÜVTÜRK Polçak Taşıt Muayene İstasyonunda, 11 işçinin işten atılması üzerine başlayan direniş sürüyor. Jandarma, daha ilk günden işçilerin yapmak istediği basın açıklamasını gözaltı tehdidiyle engellemek istemiş, işçilerde açıklamayı valilik yasağı olmayan Urfa Merkezi’nde yapmıştı.

● İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Tariş Zeytinyağı fabrikasında, DİSK Gıda-İş sendikasına üye olan işçilerden işten atılan 7 işçinin fabrika önünde başlattığı direniş ikinci ayını doldurmak üzere… İşten atmaların ilk günü, işçiler üretimi durdurmuş, işçilerin haklı eylemlerini yasa dışı ilan eden İzmir Emniyeti patronun isteğiyle işçileri yaka paça gözaltına almıştı.

● Aydın Belediyesi tarafından sendikal örgütlenme nedeniyle işten atılan 9 işçinin Belediye önündeki direnişi 6 ayını doldurmak üzere. İşçiler, üyesi oldukları DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasıyla birlikte sendikalı olarak işlerine geri dönme mücadelesini sürdürüyor.

● İstanbul Tuzla’da faaliyet gösteren Recticel Teknik Sünger İzolasyon fabrikasında çalışan Petrol-İş üyesi işçiler, sendika yetkisini tanımayan patron saldırısına karşı işyerini terk etmeme, öğlen yemeği ve çay molalarını boykot gibi eylemlerle mücadelelerini sürdürüyor.

● İstanbul’da bulunan CPS Otomotiv Tekstil fabrikası işçileri, patronların toplu sözleşme sonrasında üretimi İzmir Gaziemir Serbest Bölgede bulunan bir fabrikaya kaydırma kararı üzerine, Serbest Bölge önünde eylem başlatıldı. DERİTEKS sendikasına üye olan işçiler, işten atmalara engel olmak için, CPS’in en büyük müşterisi olan Volswagen’e çağrı yapıyor ve patronları sendikal haklarına saygı duymaya çağırıyor.

● Karabük’te demir çelik sektöründe 40 yıldır faaliyet gösteren Yolbulan Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 6 işçi işten atılmaları ve işyerine alınmamaları üzerine fabrika önünde eyleme başladılar.

● Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Sibaş Gıda fabrikasında işçi ve sendika düşmanlığı devam ediyor. Daha önce Tek gıda-İş sendikasında üye olan 54 işçiyi işten atan Sibaş patronu sendika üyesi 14 işçiyi daha işten attı. İşçiler önceki gün fabrikanın karşısına çadır kurarak direnişe başladı. Çadırları, evde oldukları saatte jandarma tarafından sökülen işçiler, atılan işçiler geri alınıp sendikayla toplusözleşme masasına oturulana kadar direnişlerini sürdüreceklerini belirtti.

GREVLER

● İzmir’de şehir içi banliyö hizmeti veren İZBAN’daki grev sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesinin işletmecisi olduğu İZBAN’da şirket ile Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş sendikası arasında yapılan toplu sözleşme sürecinde işçilerin yüzde 32 zam teklifine karşı şirket yüzde 16 zam önermiş, arabulucu sürecinin de bitmesiyle işyerine grev kararı asılmıştı. İşçiler, grev kırıcılığı yapan İZBAN yönetimine karşı açmış oldukları davayı da kazandı. Grev nedeniyle aksamalı da olsa devem eden taşımacılık faaliyeti, mahkemenin tedbir kararıyla tamamen durduruldu.

● ÇEMAŞ grevi kazanımla sonuçlandı. Kırşehir’de bulunan ÇEMAŞ Döküm fabrikasında toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamadığı için grev kararı alınmıştı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ve işçilerin kararlı duruşu sonucu greve gidilmeden kazanım sağlanarak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. İmzalanan TİS ile birlikte ücretler ilk altı ay için yüzde 24 arttırıldı. Sosyal haklarda da yıllık yüzde 32 artış sağlandı.

● Süperpak Ambalaj fabrikası yönetiminin ‘sıfır zam’ dayatmasına karşı Selüloz İş sendikasında örgütlü işçilerin şirkete ait İzmir, Antep ve Karaman’da bulunan fabrikalarında başlattığı grev 186’ncı gününde anlaşmaya varılarak sonuçlandı. Grev süresince kendilerini yalnız bırakmayan tüm emek örgütlerine teşekkür eden Süperpak işçileri, varılan anlaşmayla istediklerini aldıklarını söylediler.

● İstanbul Avcılar ‘da, Petrol İş Sendikasının örgütlü olduğu Gripin fabrikasında işçilerin yüzde 25 zam talebine karşılık patronun yüzde 17’de diretmesi üzerine başlayan grev 7 Aralık’ta anlaşmayla sonuçlandı. Yapılan anlaşmaya göre işçiler yüzde 22 zam alacak.

● Tekirdağ Çorlu’da Petrol-İş sendikasının yetkili olduğu Ürosan Kimya fabrikasında 18 Aralık’ta başlayan grev 24 Aralık’ta anlaşmayla sonuçlandı. Sendika üyesi 34 işçinin bulunduğu fabrikada toplam 55 işçi çalışıyordu.

Kaynak: Gazete Fersude

İlginizi çekebilir